Doktorāta ēka (Saulkrastu vidusskolas sākumskola)

Raiņa iela 6

1888. gadā barons Aleksandrs fon Pistolkorss uzbūvēja Pēterupes luterāņu draudzei doktorāta ēku. Viņš pēterupiešiem dāvāja arī 6 ha zemes un 10 000 rubļu lielu naudas summu ārsta uzturēšanai. Doktorāts ir pati pirmā mūra ēka Saulkrastos un pirmā veselības aizsardzības iestāde plašā apkārtnē.

1890. gadā doktorāta vienā istabā atvērta aptieka (pirmā plašā apkārtnē!), kur atradās līdz 1895. gadam. Ārsts fon Engelhardts pieņēma darbā mājskolotājus, kuri mājas augšstāvā mācīja apkārtnes muižnieku un citu vietējo vāciešu bērnus.

Šī māja ir nozīmīga arī kā progresīvās Saulkrastu labierīcības nodibināšanas vieta, kurā aktīvi piedalījās daudzi plašāk pazīstami cilvēki – operdziedātājs Herberts Ozolītis, aktrises Tija Banga, Mirdza Šmithene, Lilija Štengele un Malda Gruzevska, komponists Alfrēds Kalniņš un citi tā laika kultūras, mākslas un literatūras darbinieki, kuri vasaras pavadīja Saulkrastos.

1933. gadā draudze doktorāta celtni izīrēja skolas vajadzībām, un tagad te atrodas Saulkrastu vidusskolas sākumskola, kurai 2000./2001. gadā veikts kapitālremonts.

Informācija aktualizēta 11.04.2020.

Saistītie ceļveži un raksti:


Naktsmājas SaulkrastosBooking.com