Skulte

Skulte (kādreiz Adeaminde) atrodas Limbažu novadā. Daļa Skultes pagasta teritorijas ietilpst Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā.

Ar Skulti saistās gleznotāju Intas un Kārļa Dobrāju dzīve. Skultes pagasta novadniece ir dzejniece Vilma Kalde. Skultē dzīvo tautā iemīļoti aktieri – Velta Skurstene un Gunārs Placēns. Par godu skultēnietim Edgaram Liepiņam iela, kurā viņš savulaik dzīvoja, nes slavenā aktiera vārdu.

Skulte pazīstama arī ar savdabīgajām Vidzemes podniecības tradīcijām. Podniecības darbnīcu “Cepļi” vada podniecības mākslas meistare Ingrīda Žagata.

Ar Skultes vēsturi ikviens var iepazīties romānā “Adeamindes āksts,” kura autors ir vietējais rakstnieks Aivars Kļavis.

Uz 18. gs. celto Skultes luterāņu baznīcu noteikti vērts atbraukt Adventa laikā, jo jau vairākus gadus pēc mācītāja Ivo Pavloviča iniciatīvas te top Latvijā lielākais Adventes vainags, kas diametrā pārsniedz 20 metrus un kura vidū Māras krusts. Tā veidošanā var iesaistīties ikviens, bet aplūkot var līdz pat Zvaigznes dienai (6. janv.).

Šaurā joslā gar jūru stiepjas botāniskais liegums ”Kadiķkalni”, kura daļu aizņem Zviedrijas kadiķa audzes. Savukārt Rīgas līča pludmalē atrodas divi lieli jūrakmeņi, kas 1853. gadā ar ledu izstumti krastā: Lielais Lauču dižakmens – elipses formas iesarkans granīts un Mazais Lauču akmens – brūngans, neregulāras formas granīts stāvām malām. Kopš 1962. gada abi ir valsts aizsardzībā, bet Lielajam Lauču dižakmenim 2001. gadā piešķirts dabas pieminekļa statuss.

Informācija aktualizēta 07.05.2020.

Lejupielādējams Saulkrastu pilsētas ceļvedis


Naktsmājas SaulkrastosBooking.com