Ādaži

  • 1863. gadā sakarā ar pārmērīgi lielajām klaušām izcēlās Ādažu muižas zemnieku nemieri – tā sauktā Ādažu bunte, ko bargi apspieda.
  • Līdz Pirmajam pasaules karam Ādaži bija bagāta muiža.
  • Mūsdienu Ādaži veidojušies kā paraugkolhoza “Ādaži” centrs, kur laurus plūcis odiozais darbonis Alberts Kauls (1938-2008).
  • Tagad Ādaži pazīstami ar šeit ražotajiem čipsiem.
  • Pavisam tuvu ciematam atrodas Ādažu lidlauks, drusku tālāk – Ādažu militārā bāze un poligons.

Pirmās ziņas vēsturiski saistītas ar Ādažu-Bukultu pils (Neuermühlen, 1287) pieminēšanu, kas spēlēja nozīmīgu lomu cīņā par varu starp Livonijas ordeni un Rīgas bīskapiju. Polijas-Zviedrijas kara laikā (1600-1629) pils stipri cieta. 1658. gadā cara Alekseja Mihailoviča karaspēka aplenkuma laikā pili pilnībā sagrāva. Vēl pirms 200 gadiem Ādažu pagastā dzīvojuši līvi. 1863. gadā sakarā ar pārmērīgi lielajām klaušām izcēlās Ādažu muižas zemnieku nemieri – tā sauktā Ādažu bunte, ko bargi apspieda. Līdz Pirmajam pasaules karam Ādaži bija bagāta muiža, kuras zemju robežas bija no mūsdienu Saulkrastu teritorijas līdz Bukultiem.

Pēc Otrā pasaules kara 1948. gadā tika izveidots kolhozs “Ādaži” ar 350 ha lauksaimniecības zemi. 60. gadu beigās un 70. gadu sākumā paralēli lauksaimniecībai kolhozs attīstīja kažokzvēru audzēšanu, kas gadā saražoja vairāk nekā 50 tūkstošus lapsu un ūdeļu ādu. Tika izveidota lauksaimniecības produktu pārstrādes ražotne, plastmasas plēves un plastmasas cauruļu ražotne, kokapstrādes darbnīca. 1986. gadā, pievienojot vairākas apkārtnes saimniecības, tika izveidota liela lauksaimniecības firma. Kā viens no Ādažu simboliem kļuva saimniecībā ražotie kartupeļu čipsi un salmiņi, kas īsā laikā izvirzījās par līderi pārdošanas ziņā un atpazīstamu Latvijas zīmolu.

Šobrīd Ādažos un novadā savu mājvietu ir raduši tādi starptautiski atpazīstami zīmoli, kā “Laima”, “Ādažu čipsi” (https://cipsi.lv/), “Lat Eko Food”, “Eden Springs Latvia”, “Berlat”. Kopumā Ādažu novadā darbojas 1194 uzņēmumi un 271 citos novados reģistrēta uzņēmumu struktūrvienība, kas kopumā nodrošina ap 3500 darba vietām.

Informācija aktualizēta 08.01.2022.

Lejupielādējams maršruta ceļvedis:
VIDZEME: Ainažu šoseja: Rīga – Baltezers – Carnikava – Saulkrasti – Dunte – Liepupe – Salacgrīva – Ainaži