Anšlavs Eglītis (1906-1993) – latvieši rakstnieks, dramaturgs, dzejnieks

Rakstnieks, dramaturgs, dzejnieks un korespondents Anšlavs Eglītis dzimis Rīgā rakstnieka Viktora Eglīša un tulkotājas un skolotājas Marijas Eglītes ģimenē. Jau kopš skolas gaitu sākuma viņs veidojies par patstāvīgu, neatkarīgu un radošu personību. Jaunības gadus Eglītis pavadīja Inciemā, par ko arī sarakstījis autobiogrāfisku darbu “Pansija pilī”. 1944. gadā viņš emigrēja uz Vāciju, bet 1946. gadā uz ASV. Mūža otro pusi pavadīja Kalifornijā.

Anšlavs Eglītis pamatoti tiek dēvēts par ražīgāko latviešu trimdas autoru – kopumā viņš ir autors
vairāk par 50 grāmatām. Dažu gadu laikā Eglītis strauji ienāca latviešu rakstniecībā, valdzinot
lasītājus ar neparasti spilgtu un atjautīgu izteiksmi, precīziem raksturiem, kopā savijot
smalku psiholoģisku cilvēka raksturojumu ar nemanāmu ironisku piesitienu.

Viņš darbojies Holivudas preses grupā Hollywood press corps, apmeklējis jaunāko Holivudas filmu pirmizrādes, ticies ar aktieriem un kino industrijas pārstāvjiem. Par jaunumiem kino pasaulē Eglītis
informēja latviešu lasītājus trimdas zemēs. Arī par kino forumiem – Zelta Globuss un Oskars. Vērojumi iestrādāti grāmatā “Lielais mēmais” (1972), tajā atrodamas bagātīgas ziņas par latviešiem un pasaules kinovēsturi.

2018. gadā pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem tika uzņemta filma “Homo novus” Annas Vidulejas režijā. 2021. gadā Inciema ūdenstorņa ēkā, kas atrodas blakus “Pansijai pilī”, Krimuldas novada pašvaldība sadarbībā ar Turaidas muzejrezervātu izveidojusi Anšlavam Eglītim veltītu ekspozīciju “anšlavs eglītis. jaunais cilvēks”. Ekspozīcijas dizaina koncepciju izstrādāja dizaina birojs “H2E”.

Foto: Anšlavs Eglītis. Tailfingena. 1949. Attēls no Turaidas muzejrezervāta arhīva.
Teksts: Krimuldas novada dome