Bioloģiskā kazas siera ražotne “Birznieki” – Vānes pagasts, Kandavas novads

Bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Birznieki” dzīvo draudzīgs kazu kolektīvs, to te ir vairāk par 200. Pārliecinieties paši, cik ir gudri un inteliģenti dzīvnieki ir kazas! Te var arī nobaudīt un iegādāties gan svaigus, gan kūpinātus bioloģiskos kazas sierus.

  • “Birznieki”, Daniņi, Vānes pagasts, Kandavas novads, LV-3131, GPS: 56.93717, 22.52811
  • Jānis Tiltiņš +371 29 363 543 (ekskursijas)
  • Aija Rence +371 26 491 838 (sieri), [email protected]
  • Apmeklētājus uzņem no aprīļa līdz oktobrim. Cena par apskati un degustāciju 3 EUR
  • Grupā jābūt vismaz 10 cilvēkiem, apmeklējumu jāpiesaka vismaz nedēļu iepriekš.
  • Valodas: latviešu, krievu

Piedāvājums: saimniecības un kazu ganāmpulka apskate, kazas siera degustācija un iegāde, ugunskura vieta. Ekskursija ilgst apmēram 1 stundu. Iespējams iebraukt saimniecībā, lai iegādātos sieru. Kā atbraukt: “Birznieki” atrodas 25 km no Kandavas. Braucot no Vānes Kuldīgas virzienā (šoseja P121), pēc 3 km uz “Birzniekiem” ir norādes zīme ar zaļu kazu uz tās. Pieejamība: pieejams vecākiem ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem. Ir auto stāvlaukums. Suņi nav atļauti.

Zemnieku saimniecība oficiāli ir dibināta 1992. gadā. Saimniekošanu Tiltiņu ģimene sāka vairāk nekā pieticīgi – tikai ar vienu kaziņu, bet pašreiz saimniecībā ir jau 200 kazu, un tā ir kļuvusi par sertificētu bioloģisko saimniecību. “Birzniekos” audzē Latvijas vietējās kazas. Tās ir izturīgi un samērā pieticīgi dzīvnieki, piemēroti Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Kazas nav arī izlutinātas ēdējas, tām pietiek ar lētu zāles lopbarību, kam pievienotas nelielas spēkbarības devas, taču piena devējas tās gan ir slavējamas. Vietējo kazu piens ir arī mazāk alerģisks, un cilvēka organisms to vieglāk pārstrādā.

Draudzīgs kolektīvs

Varen iespaidīgs skats, kad tāds ragaiņu bars, raibs kā pupas zieds, izplūst zaļajās ganībās. Latvijas vietējo kazu kažoks var būt balts, pelēks, melns un raibs. Toties ragi visām ir uz vienu modi – plakani, sirpjveidīgi un brīdinoši. Taču tos kazas izmantos tikai aizstāvībai. “Birznieku” saimnieks Jānis Tiltiņš atzīst – kaza ir ļoti gudrs un inteliģents dzīvnieks, tā nav nekāds nešpetns vella ģīmis.

“Es teiktu, ka ganāmpulkā valda lielas ģimenes sajūta. Tas ir draudzīgs kolektīvs, īsta komūna. Galvenā kaza ir barvede, kurai visas bez ierunām seko. Tā ir pietiekami gudra, lai apgūtu, kā pievarēt elektrisko ganu, tāpēc kazu aploku nākas apjost un kārtīgi nocietināt ar pamatīgiem dēļiem,” stāsta saimnieks.

Tādu dēļu žogu tad arī ieraudzīsiet “Birzniekos”, taču ciemiņiem speciāli izveidotajā laukumā, kas robežojas ar lielo aploku, ir īpaša vieta, kur pieiet pavisam tuvu klāt kazām un kādu pakasīt aiz auss. Draudzīgākās pašas nāk klāt kādu glāstu izlūgties.

Tas ir kazas siers

Pēc saimniecības apskates “Birzniekos” piedāvā nogaršot un iegādāties vairāk nekā desmit dažāda veida svaigus un kūpinātus kazas sierus, no kuriem lielākā daļa ir ar bioloģisko kvalitātes zīmi.

Sieru dažādību, garšu un izskatu nosaka tiem pievienotās garšvielas.  Degustāciju laikā apmeklētāji var izgaršot, kurš siers viņiem patīk labāk, – siers ar zaļumiem vai ar ķirbju sēklām, ar olīvām vai ar mocarella garšvielām, vai varbūt ar kādām citām garšvielām. Kūpinātie sieri labāk garšos asāku garšu cienītājiem.

Sieru var nopirkt uz vietas saimniecībā speciāli uzceltajā kioskā, taču iespējams atrast arī vairākās tirdzniecības vietās Rīgā.

© Anita Banziņa, 30.04.2021.

Informācija aktualizēta 30.04.2021.
Viestura Radovica foto

Apkārtnē: 3 km attālajā Vānē, kas ir Vānes pagasta centrs, var aplūkot Vānes muižu, kur pašlaik atrodas Vānes pamatskola, Vānes luterāņu baznīcu, piemiņas vietu nacionālajiem partizāniem.


Rezervē naktsmājas SabilēBooking.com