Kosmētikas ražotne “Silmachy Cosmetics” – Baldones pagasts, Ķekavas novads

Mežu un pļavu ieskautajās Silmaču mājās top pašu rokām gatavota dabīgā kosmētika bez ķīmiskiem konservantiem, stabilizatoriem un biezinātājiem, turklāt tā tiek iesaiņota videi draudzīgos iepakojumos. Zīmola radītāja Marta Šulce piedāvā ekskursiju ražotnē, sarunas par zīmolu, tā vērtībām, produktiem un zaļo domāšanu, kā arī iespēju izmēģināt kosmētiskos līdzekļus un tos iegādāties. 

Piedāvājums: ekskursija ražotnē, stāsts un sarunas par zīmolu, tā produktiem un zaļo domāšanu, iespēja izmēģināt un iegādāties produktus. Kā aizbraukt: ražotne atrodas Baldones nomalē, pie Silmaču ielas. Pieejamība: ir autostāvvieta vieglajiem auto un autobusiem. Tā kā ceļā uz terasi un telpu, kur notiek ekskursijas, ir jāpārvar trīs pakāpieni, varētu rasties problēmas cilvēkiem ratiņkrēslos. 

Silmachy latviski ir vien tie paši mūsu Silmači. Ģimenes uzņēmums ir radies Baldonē, mežu un pļavu ieskautajās Silmaču mājās. Zīmola radītāja, farmaceite Marta Šulce pirms astoņiem gadiem mīlestības dēļ no Rīgas pārcēlās dzīvot uz laukiem, uz Silmaču mājām, kuras tika mantotas no vīra vecvecākiem. Uzņēmums, kā jau nojaušat, tā nosaukts par godu mājām, kurās top produkcija. Uzņēmuma nosaukums tulkots angliski tāpēc, ka Marta savu kosmētikas uzņēmumu vada ar skatu nākotnē.  Tā kā zīmolam ir ne tikai ikdienas patēriņa preces, bet arī nišas produkti, ir jākoncentrējas arī uz eksporta iespējām.

Vispirms vīriešiem

Marta pēc profesijas viņa ir farmaceite un strādā gan aptiekā, gan darbojas savā uzņēmumā. Tas sācies kā vaļasprieks. Kad Latvijā populāri kļuva barberšopi jeb vīriešu frizētavas, vīram uzdāvināta bārdas ķemmīte un iespēja safrizēt barberšopā bārdu. Tas licis aizdomāties, ka šajā lauciņā ir iespējamas arī citas radošas lietas. Bārda un ūsas ir īsta vīrieša rota, taču to audzēšana un kopšana no vīrieša prasa īpašu pacietību, rūpību un arī kosmētikas līdzekļus.

Vīriešu kosmētiku viņa izvēlējusies pavisam pārdomāti un izsvērti, jo, atšķirībā no pārsātinātās un kvalitatīvās sieviešu kosmētikas pasaules, kur ir jo plaša izvēle, vīriešiem nav tik lielu iespēju. Ideja par ūsu un bārdas kopšanas līdzekļu ražošanu Martai radās 2015. gada sākumā, kad sapratusi, ka vīriešiem Latvijā šāda produkcija ar dabīgu sastāvu nav pieejama.

Foto: Viesturs Radovics / Delfi

Zāļu un kosmētisko līdzekļu izgatavošana viņai izdevās un arī patika, tādēļ šķita, ka ir jāizmanto savas zināšanas šajā nišā, kas tolaik vēl nebija tik aizpildīta. Praktiski viss sācies ar pirmo testa paraugu izgatavošanu vīram un draugiem un tad jau turpinājies pavisam nopietni.

Tagad piedāvājumā vīriešiem ir četras dažādu veidu eļļas bārdai, kuru galvenais uzdevums ir mitrināt bārdas matu sariņus, padarot tos mīkstākus, piešķirt bārdai veselīgu spīdumu un neitralizēt nepatīkamus aromātus, kas radušies ēšanas vai smēķēšanas rezultātā. Vīriešiem top arī vasks ūsām, pēcskūšanās losjoni un skūšanās ziepes.

Pēc speciālistu ieteikuma Marta 2016. gadā pieteicās Baldones pašvaldības rīkotajā uzņēmējdarbības attīstības ideju konkursā jauniešiem un saņēma atbalsta finansējumu, lai aprīkotu ražošanas telpas un iegādātos iekārtas. Tā kā trūka zināšanu biznesa vadībā un vienai tikt galā ar visiem darbiem bija grūti, atbalsts tika atrasts Jūrmalas Biznesa inkubatorā. Veiksmīgas sadarbības rezultātā radās iespēja paplašināt kosmētisko līdzekļu sortimentu.

Dabai un cilvēkiem draudzīgi 

Uzņēmumam ir svarīga produktu kvalitāte, rezultātu ilgtspējība un dabas saudzēšana.

“Jebkurš no mums ar savu ikdienas pirkumu izdara izvēli un nosaka to, kāds piedāvājums veidosies un kādu vēlamies redzēt kosmētikas industriju. Prieks, ka arvien vairāk uzņēmumu, klientu mudināti, ir spiesti domāt un rīkoties zaļāk. Man ļoti patīk doma par to, ka mēs katrs esam savu zemi aizņēmušies no saviem bērniem, nevis mantojuši no senčiem, ar ideju, ka daba ir kaut kas lielāks un mūžīgāks par cilvēku, un ir svarīgi saglabāt dabas unikalitāti, savvaļīgumu un tīrību, lai mūsu bērni var dzīvot veselīgā vidē”, savu pārliecību pauž Marta bērnu vecākiem domātā interneta vietnē. To simtprocentīgi apstiprina arī viņas ražotnē tapušie kosmētikas produkti.   

Foto: Gustavs Sils production

 Silmaču  kosmētika ir pilnībā brīva no silikoniem, parabēniem, stabilizatoriem un biezinātājiem, no sintētiskām krāsvielām un smaržvielām. Visi produkti ir izgatavoti no Soil Association, EcoCert un COSMOS atzītām vai sertificētām dabīgām izejvielām, kas nodrošina to kvalitāti, ilgtermiņa rezultātus un atbilst zaļās domāšanas principiem.

Taču svarīgs ir ne tikai kosmētikas sastāvs, bet arī tās iepakojums, tāpēc Marta sāka apzināti izvairīties no plastmasas, un lielākā daļa “Silmachy Cosmetics” produktu ir iepakoti videi draudzīgā iepakojumā. Piemēram, lūpu balzāma tūbiņas ierastās plastmasas vietā ir izgatavotas no eko kartona, kas ir viegli pārstrādājams. Pircējiem tiek piedāvāti vairāki beziepakojuma produkti  –   šampūnziepes jeb cietais šampūns, cietais kondicionieris, ķermeņa un roku ziepes.   

“Silmachy Cosmetics” kosmētika ir nopērkama daudzos eko un amatnieku veikalos visā Latvijā, specializātajās vīriešu frizētavas/salonos, pieejama specifiskos internetveikalos, kā arī mājaslapā www.silmachy.lv.

Iepazīsti zero waste kosmētiku! 

Foto: Gustavs Sils production

Iepriekš piesakoties, ir iespēja atbraukt uz Silmaču mājām un iepazīties ar zīmola stāstu, tā radītājiem un mazo darbnīcu, kurā top visi kosmētiskie līdzekļi.

Tiek piedāvātas sarunas brīvā gaisotnē pie tējas un kafijas tases, iekļaujot stāstu par pašu zīmolu, tā vērtībām, izgatavotajiem produktiem un zaļu domāšanu mazajā uzņēmējdarbībā kopumā. Būs iespēja arī izmēģināt Silmachy produktus. Pēc apmēram  pusstundas ilga stāstījuma ir iespēja droši uzdot jautājumus vai iegādāties kosmētiskos līdzekļus. Dalības maksa: 5 EUR personai, minimālais dalībnieku skaits – 10.

© Anita Banziņa, 08.09.2021.

Informācija aktualizēta 08.09.2021.
Foto no “Silmachy Cosmetics” arhīva.
Foto: Viesturs Radovics / Delfi

Apkārtnē. Baldone aicina  iepazīt centrālo skvēru, ceriņu parku un sēravotu “Ķirzaciņa”, Balto pili un parku, Baldones baznīcu. Tuvējā Riekstu kalnā no skatu torņa var vērot Rīgas ainavu, bet Baldones observatorijāzvaigžņotās debesis.