Ekosaimniecība “Mētras Lavanda” – Mārupes pagasts, Mārupes novads

Ekosaimniecība ”Mētras Lavanda’’ piedāvā iepazīt vienu no lielākajām lavandas plantācijām Latvijā. Šeit ir iespēja atpūsties rūpīgi, ar mīlestību veidotā ekoloģiski tīrā vidē, nofotografēties ziedošā lavandas laukā, baudīt zāļu tējas, kafijas dzērienus, oriģinālus lavandas desertus tējas namiņā, nopirkt ķermeņa kopšanas līdzekļus, ārstnieciskas tējas un aukstā spieduma eļļas no dabiskām izejvielām, piedalīties jogas nodarbībās, svētku pasākumos un izglītojošos semināros.

Saimnieki piedāvā arī labiekārtotas zāles īri privātiem pasākumiem. Interesentiem ir iespēja saņemt konsultācijas par lavandas un citu Latvijā mazpazīstamu kultūru audzēšanu, pavasaros un rudeņos iegādāties lavandas stādus.

Piedāvājums: ekosaimniecības apskate, tēja, kafijas dzērieni, mājas deserti tējas namiņā, jogas nodarbības, svētku pasākumi, meistarklases, semināri, zāles īre privātiem pasākumiem, iespēja iegādāties bioloģisku kosmētiku, aromātiskās sveces, aromātiskās un aukstā spieduma eļļas uz vietas un e-veikalā, konsultācijas par lavandas audzēšanu, iespēja iegādāties lavandas stādus, lauksaimniecības tehnikas pakalpojumi.  Kā aizbraukt: sabiedriskais transports – 43. autobuss Rīga – Skulte līdz pieturai ’’Silkalēji’’, kājām 1 km. Pieejamība: piemērots ģimenēm ar bērniem,  draudzīgs suņiem. Pieejams vecākiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Var iebraukt ar lielo autobusu, ir bezmaksas autostāvvieta

Vieta, kur sapņi kļūst par īstenību

Poļinas un Maksima ekosaimniecība “Mētras Lavanda” uzsāka darbību tikai pirms diviem gadiem, bet šajā laikā saimnieki jau paspējuši izveidot vienu no Latvijas lielākajām lavandas plantācijām. Šeit ir arī eļļas augu un griķu lauki, ārstniecības augu dārzs, te audzē valriekstus, ir bišu drava. Un tas viss – tikai 12 kilometru attālumā  no Rīgas!

Saimniecībā ir gaidīts ikviens, kurš vēlas nesteidzīgi atpūsties, baudot apkārtnes skaistumu un saimnieces ar mīlestību gatavotos oriģinālos desertus, nofotografēties ziedošā lavandas laukā,  nopirkt tepat uz vietas tapušus ķermeņa kopšanas līdzekļus un aukstā spieduma eļļas no dabiskām izejvielām, uzzināt daudz jauna, varbūt arī pats pamēģināt izaudzēt kaut ko no tā, kas šeit aug. Kopā ar saimniekiem jūs priecīgi sagaidīs ģimenes mīlule – labi audzinātā Austrālijas aitu suņu dāma Elizabete. Kad ciemiņi izklīduši pa saimniecību, Elizabete mēdz kļūt mazliet nepacietīga – kā jau ganu sunim, viņai ļoti patīk atkal sapulcēt visus kopā un aicināt uz tasi tējas.

Goda istaba

Saimnieku lepnums ir simts kvadrātmetru lielā, mājīgi iekārtotā zāle ar plašu skatu uz lavandas laukiem, ar kamīnu, TV, mūzikas centru un galda spēlēm. Ir padomāts arī par rotaļu stūrīti pašiem mazākajiem viesiem.

Šeit regulāri organizē svētku pasākumus un izglītojošus seminārus, ik sestdienu notiek jogas nodarbības ar pilates elementiem, kas piemērotas gan tiem, kuri jau nodarbojas ar jogu, gan arī cilvēkiem bez iepriekšējas sagatavotības. Ierasts, ka pēc nodarbībām dalībnieki vēl brīdi uzkavējas, lai veltītu laiku sarunām pie tējas tases. Zāli iespējams arī īrēt privātiem pasākumiem. Nesen uzcelts tējas namiņš, iekārtota lapene un piknika vieta ar grilu. Droši varat doties uz saimniecību, negaidot vasaru, – te ir skaisti jebkurā gadalaikā!

Kā sadraudzēties ar lavandu

Latvijā lavandu pagaidām uzskata par eksotisku augu, taču patiesībā tā nav nemaz tik kaprīza. Viss, ko tai vajag, ir daudz saules, labi irdināta augsne un lai nebūtu pārlieku daudz mitruma, pret ko lavandas saknes ir īpaši jūtīgas. Lavanda augs arī ēnainākā vietā, tikai tad būs mazāk ziedu. Tiesa, Francijas platlapu šķirne, kas pazīstama ar īpaši spēcīgu aromātu un no kuras vēlāk attīstījušās dekoratīvās šķirnes ar ziediem dažādās krāsās – no baltiem un gaišziliem līdz rozā, mūsu klimatā mēdz nepārziemot, tādēļ labāk izvēlēties Anglijas šaurlapu lavandu.

Droši vien visi būs dzirdējuši par lavandas ēterisko eļļu, kuru plaši izmanto aromterapijā, ķermeņa kopšanas līdzekļu, smaržu un aromātisko sveču ražošanā. Tā mazina spriedzi, pazemina asinsspiedienu, uzlabo miega kvalitāti, atjauno ādu, noder iekaisumu un respiratoru saslimšanu ārstēšanā. Mājas apstākļos to var izmantot eļļas lampiņā, pievienot dažus pilienus vannai vai masāžas eļļai. Savienojumā ar ūdeni eļļa pārvēršas emulsijā, kas ir ļoti laba ādas attīrīšanai. Ekosaimniecībā lavandas eļļu gatavo paši savā laboratorijā. Destilēšanas procesā paralēli top vēl viens, ne mazāk vērtīgs produkts: hidrolāts. Tās aromātiskās vielas, kuras nešķīst eļļā, izšķīst ūdenī.  “Mētras Lavanda” ziedūdens ir lielisks līdzeklis sejas ādas tonizēšanai un mitrināšanai karstajās vasaras dienās un apkures sezonā. Pircēji arī ļoti iecienījuši šeit ar rokām gatavotās ziepes – gan ar lavandu, gan tādas, kur lavandas aromāts kombinēts ar mandeļu, kafijas un citiem aromātiem, un arī lavandas vannas sāli.

Mums tas ir varbūt neierastāk, bet citur pasaulē lavandu plaši pielieto arī kulinārijā. Ekosaimniecībā ir nopērkama lavandas ziedu tēja, kuru var dzert tīru, kombinēt ar citiem augiem vai izmantot kā garšvielu, gatavojot dažādus ēdienus. Tējas namiņā noteikti būs iespēja nobaudīt kaut ko no plašā lavandas desertu klāsta: bezē cepumus, kūciņas, konfektes vai krēmu ar lavandas piedevu. Iespējams, varēsiet nogaršot arī lavandas medu, kuram piemīt neatkārtojama garša un izcilas dziednieciskas īpašības.

Saimnieko ekoloģiski 

Stāsts būtu nepilnīgs, ja nepieminētu vēl vienu, ne katram zināmu augu. Tā ir sējas idra. Pēc izskata tā mazliet līdzinās rapsim, bet pēc savām īpašībām ir nesalīdzināmi vērtīgāka.

Ekosaimniecības veikaliņā nopērkama dažāda tilpuma auksti spiesta idras sēklu eļļa. Pēc garšas tā mazliet atgādina riekstu eļļu ar vieglu pļavas ziedu noti. Eļļa ir izcili piemērota ne tikai, lai pagatavotu izsmalcinātus salātus ar ļoti augstu uzturvērtību, bet arī cepšanai, jo tās degšanas punkts ir +246 °C. Idras eļļu var lietot arī ķermeņa kopšanai. Piedāvājumā ir arī kaņepju un sinepju eļļas.

Poļinai un Maksimam ļoti rūp ne tikai pašu ražoto produktu kvalitāte, bet arī tas, kādu vajadzētu saglabāt šo vietu, Latviju un visu mūsu planētu nākamajām paaudzēm. Viņi ne tikai paši nelieto minerālmēslus un ķīmiskus augu aizsardzības līdzekļus, produktu ražošanā neizmanto konservantus, bet arī izejvielas produkcijai iepērk tikai no tiem ražotājiem, kuri var garantēt dabai draudzīgu ražošanas procesu un savu produktu bioloģisko tīrību. Saimnieki aicina visus savus klientus pēc iespējas neizmest atkritumos šeit nopirkto produktu iepakojumus, bet gan izlietot tos atkārtoti vai atnest atpakaļ.

 Vēl tikai pašā ceļa sākumā

Poļina un Maksims ir cilvēki, kuri nekad neapstājas pie sasniegtā. Atkal un atkal dzimst jaunas idejas, un nekavējoties gribas ķerties pie to realizācijas. 

Ik gadu Pantone Krāsu institūts, pamatojoties uz padziļinātu krāsu ietekmes analīzi visā pasaulē, nosaka savu gada krāsu. Par 2022. gada galveno krāsu Pantone nosaucis 173938 Very Peri – lavandas ziedu krāsu. “Mētras Lavanda” saimnieki tic, ka šis viņiem kļūs par īpaši veiksmīgu gadu. Domājams, ekosaimniecībā šovasar un turpmāk piedzīvosim ne vienu vien pārsteigumu.

Cenas

    • Ieeja bez maksas, taču saimnieki būs pateicīgi par nelielu ziedojumu turpmākiem projektiem.
    • Dabiskā kosmētika un citi ekoprodukti – 2-20 EUR
    • Jogas nodarbība – 10 EUR
    • Zāles īre darbdienās  – 20 EUR/h vai 50 EUR/3h, katra nākamā stunda – 10 EUR
    • piektdienās, sestdienās un svētdienās  – 30 EUR/h vai 70 EUR/3h, katra nākamā stunda – 20 EUR

Teksts: Andra Kaupe, 25.02.2022.

Informācija aktualizēta 04.03.2022
Foto no ekosaimniecības “‘Mētras Lavanda” arhīva

Papildus informācija 

Apkārtnē: Božu ūdenskrātuve un atpūtas komplekss ‘’Bejas’’ – 5,4 km, starptautiskā lidosta ‘’Rīga’’–  8,7 km, Mārupe –  8,6 km, Cenas tīreļa laipa – 14 km.