Ziedu saimniecība “Jaunrūjas” – Raiskuma pagasts, Cēsu novads.

“Jaunrūjās” aug vairāk nekā 6000 šķirņu dekoratīvo augu. Šeit atrodama pasaulē lielākā krokusu kolekcija. Saimnieks Jānis Rukšāns sarakstījis vairākas grāmatas par krokusiem un citām sīpolpuķēm.

Saimniecības apmeklējums iespējams no marta līdz oktobrim tikai iepriekš sazinoties.
Zemnieku saimniecība “Jaunrūjas” nodarbojas ar dekoratīvo ziemciešu, sīko sīpolpuķu, peoniju un ūdensrožu audzēšanu. Puķu ziedēšanas laikā te tiek rīkotas atvērto durvju dienas un pieņemtas ekskursijas. Jaunrūjās saimnieko pazīstamie puķkopji Guna un Jānis Rukšāni, kuriem pievienojusies arī Līga Popova.

Selekcionāra Jāņa Rukšāna lepnums – krokusi – siltumnīcā sāk ziedēt marta vidū. Viņam pieder pasaulē lielākā krokusu kolekcija, un par šo kultūru Jānis ir sarakstījis divas grāmatas: “Crocuses: A Complete Guide to the Genus” (2011) un tās papildināto izdevumu “The World of Crocuses” (2017), abas izdotas angļu valodā. Pēc krokusiem siltumnīcā sāk ziedēt muskares, scillas, erantes, tulpes, dekoratīvie sīpoli un citas sīkās sīpolpuķes. Katru gadu Jānis Rukšāns dodas ekspedīcijās, un par tajās piedzīvoto un iegūto viņš ir sarakstījis grāmatu “Buried treasures”. Šajās ekspedīcijās viņš atklājis un vēlāk aprakstījis vairāk nekā 50 jaunas sīpolaugu sugas.

Maijā Jaunrūju dārzā sāk ziedēt agrās peoniju sugas, bet jūnijā cita pēc citas ver ziedus šķirnes, par kurām rūpējas Līga Popova. Viņas pārziņā te ir ap 250 peoniju varietāšu.

Vienlaikus ar peonijām zied Sibīrijas īrisi, bet jūlija vidū – flokši (vairāki simti šķirņu un Gunas hibrīdi) un lilijas. Visu sezonu var skatīt daudzveidīgo hostu dārzu ar 250 šķirnēm un ūdensrožu ziedēšanu (70 šķirnes) gan dīķos gan baseinos. Par šo ziemciešu kolekciju rūpējas Guna Rukšāne. Savu pieredzi dārzkopībā viņa atainojusi divās grāmatās – “Dārza maģija” (2013) un “Flokši” (2017). Guna veido arī “Jaunrūju” apstādījumus un kopā ar Jāni lasa lekcijas interesentiem.

Katru gadu tiek izdots katalogs, jo sortiments mainās. Pēc  tā var arī iegādāties puķu sīpolus un stādus. Pasūtījumus izsūta pa pastu maijā un septembrī. Pēc stādiem pasūtītāji var ierasties arī personīgi, iepriekš piezvanot.

Informācija aktualizēta 14.07.2020.

Lejupielādējams maršruta ceļvedis:
VIDZEME: Limbaži – Umurga – Stalbe – Ungurmuiža – Auciems – Raiskums – Cēsis


Rezervē naktsmājas Cēsīs

Booking.com