Stādaudzētava un rožu kolekcijas dārzs “Ārītes” – Saukas pagasts, Jēkabpils novads

Lauku saimniecībā pašā Sēlijas vidū aug, zied un smaržo vairāk nekā 400 dažādu rožu šķirnes. Siltumnīcās tiek audzēti dārzeņu un puķu stādi, bet krāšņais rožu dārzs gaida ciemos puķu draugus.

  • https://www.facebook.com/siaarites/
  • “Greķāni”, Lone, Saukas pagasts, Jēkabpils novads, GPS 56.25517, 25.41320
  • Ilze: +371 29 457 013, Pēteris: +371 29 457 694, [email protected] 
  • Darba laiks: aprīlis-oktobris 8-18, apmeklējuma cena: 2 EUR (skolēniem, pensionāriem 1 EUR) (2021).
  • Apmeklējumu jāpiesaka iepriekš.
  • Valodas: latviešu, krievu.

Piedāvājums: rožu, viengadīgo puķu un dārzeņu stādu tirdzniecība, ekskursijas pa saimniecību, semināri.  Kā aizbraukt: braucot pa šoseju Jēkabpils – Nereta, jāiegriežas Lonē, kurai jāizbrauc cauri līdz zemes ceļam. Pa  to vēl jābrauc aptuveni 2 km. Kad ir iebraukts silā,  visos pagriezienos jānogriežas pa kreisi, līdz būs sasniegts galamērķis. Pieejamība: bezmaksas stāvvieta automašīnām un autobusiem. Tā kā pagalms un kolekcijas dobes neatrodas līdzenā, bruģētā vietā,  jārēķinās, ka  nāksies veltīt mazliet vairāk spēka, lai izbaudītu rozes Sēlijas pakalnos.  

Stādaudzētava ar vēsturi

Saimnieki Ilze un Pēteris Līči uzskata, ka viņiem mīlestība uz ziediem noteikti ir pārmantota, jau gēnos ielikta. Citādi arī nevar būt, jo Ilzes vectēvs Jānis Braslis ir bijis viens no pirmajiem Latvijas rožu un neļķu selekcionāriem. Arī vecāki nodarbojušies ar rožu un dekoratīvo augu audzēšanu bet Pētera vecmamma savulaik vadījusi Aizkraukles siltumnīcu darbu.  

Sākotnēji mīlestība uz puķēm izpaudusies vairāk hobija līmenī. Abi ir apguvuši zemkopja un puķkopja specialitātes un ar puķu audzēšanu nodarbojušies sava prieka pēc, līdz puķu prieks pārvērties par itin nopietnu darbošanos. Rezultāts ir  vairākas siltumnīcas un rožu kolekcijas dārzs, kurš nemitīgi tiek papildināts ar jaunām šķirnēm. 

Rozes un citi augi

Iegādei tiek piedāvāti dažādu ēdamaugu stādi siltumnīcai un dārzam – te ir tomāti, paprika, gurķi, kāposti, arbūzi, kabači, ķirbji, un tas vēl nav viss. Plašs ir viengadīgo puķu sortiments dobēm, balkoniem un citiem apstādījumiem: begonijas, atraitnītes, balzamīnes, lobēlijas, dārza neļķes un citas puķes. 

Taču galvenās te, protams, ir rozes. Parka rozes, stīgotājrozes, klājeniskās rozes, krūmrozes, tējhibrīdrozes, floribundrozes un miniatūrrozes… Tās visas aug un krāšņi raisa ziedus “Ārītēs”. Elegantas, cēlas, romantiskas un maigas. Dievinātas un pielūgtas. Cik gleznainas un dažādas tās ir, ikviens var pārliecināties rožu kolekcijas dārzā un gūt apstiprinājumu tam, ka ne velti rozi dēvē par ziedu karalieni.  

Gaida puķu draugus

Saimniecībā ar prieku tiek uzņemti  puķu draugi. Ilze saimniecības apmeklētājiem izrāda plašo un daudzkrāsaino rožu kolekcijas dārzu, kur var iepazīties ar tik dažādajām šķirnēm. Netiek liegts padoms un konsultācijas. Bieži nākas atbildēt uz daudzajiem jautājumiem par rožu mēslošanu, kopšanu, apgriešanu, ieziemošanu. 

Protams, reti kurš mājup brauc, līdzi nevedot kādu savam dārzam vai balkonam īpaši kārotu vai vajadzīgu stādu.

 ©  Anita Banziņa, 13.08.2021.

Informācija aktualizēta 13.08.2021.
Foto no stādaudzētavas “Ārītes” arhīva.

Apkārtnē: Saukas dabas parks ar plašo ezeru, Ormaņkalns un skatu tornis tajā, Arvīda Žilinska dzimtās mājas “Lejas Arendzāni”, Gitas Kļaviņas melnā plūškoka produktu saimniecība.