Pasta un informācijas muzejs Aglonā

Ceļojumu no bungu telegrāfa laikiem līdz pat mūsdienām, ejot pa pasta attīstības ceļu, piedāvā Pasta un informācijas muzejs, kas ir vienīgais tāda veida muzejs Latvijā. Apmeklētāji veic aizraujošu ceļojumu laikā, izsekojot informācijas attīstības lokiem un interesantiem notikumiem pasta vēsturē gan Latvijā, gan pasaulē.

  • https://pastamuzejs.lv/
  • https://facebook.com/pastamuzejs/
  • Kalna iela 12, Aglona, Aglonas novads, LV 5304, GPS 56.1227, 27.0161
  • +371 27 068 443, +371 28 341 762, [email protected]
  • Darba laiks: I-VII: 10-18. Grupām pēc pieprasījuma tām izdevīgā laikā.
  • Cena: 5 EUR pieaugušajiem, 2,50 EUR – bērniem, pensionāriem, invalīdiem, represētajiem. Grupām – atlaides.
  • Valodas: latviešu, krievu

Piedāvājums: ekskursija gida pavadībā, ilgums no 30 min. līdz 1,5 st. Pieejamība: tā kā muzejs atrodas otrajā stāvā, tas nav pieejams cilvēkiem ratiņkrēslos.

Sākās ar unikālām vēstures liecībām

Kopš 2020. gada 1. augusta liela dzeltena izkārtne pie divstāvu mājas netālu no Aglonas bazilikas vēsta, ka te atrodas Pasta muzejs. Tā saimnieki ir Gražuļu ģimene. “Izveidot muzeju nebija viegli, un tā ir arī milzīga atbildība,” atzīst muzeja izveidotāja un saimniece Elizabete Viļuma-Gražule.

Ideja par muzeja izveidi atnākusi pirms trīs gadiem, kad viņi savas mājas telpas atvēlēja pasta vajadzībām. Viņu rīcībā tolaik gluži nejauši nonākušas unikālās liecības par pasta attīstību un interesantiem vēstures faktiem, kas arī deva iedvesmu šāda Pasta un informācijas muzeja izveidei. Vēlāk nopirktā grāmata par pasta vēsturi Latvijā kļuva par sava veida muzeja attīstības scenāriju.

Iedvesmojošs bija arī vēsturiskais fakts, ka blakus Aglonai virzījies vēsturiskais, 1171 versti jeb 1250 kilometrus garais zirgu pasta trakts Sanktpēterburga – Varšava, kas bijis garākais Eiropā.

No idejas līdz muzeja atklāšanai pagāja trīs gadi, krājot materiālus un eksponātus, meklējot vēstures liecības un faktus, runājot ar cilvēkiem, kam bija saskarsme ar pastu. Tam klāt jāpiepluso telpu remonts, ekspozīcijas iekārtošana, tematisko stendu veidošana un daudzi sīkie, bet vajadzīgie darbi, kuru ir tik daudz.

Trīs temati vienuviet

Līdz šim Latvijā nav bijis muzeja, kas plaši vēstītu par pasta attīstību, bet Aglonā nav bijis novadpētniecības muzeja. Jaunā muzeja veidotāji Elizabete Viļuma -Gražule un Arturs Gražulis centās vienā muzejā apvienot šos saturiskos pavedienus – caur pasta attīstības vēsturi apmeklētāji var iepazīties ar interesantāko Aglonas vēsturē, kā arī pārdomāt par Dieva klātesamību un viņa slepenajiem informācijas šifrējumiem.

Līdz ar to muzejā ir apvienoti trīs temati – novadpētniecība, pasta komunikācijas attīstības vēsture un garīgās lietas.

Ceļojums laikā

Kopumā muzejā ir aplūkojams 13 ekspozīcijas, sākot no 13. gadsimta līdz pat mūsdienu smalkajām tehnoloģijām. Veikt muzeja ekspozīciju noformēšanu ir palīdzējis mākslinieks Ilmārs Selickis.

Apmeklētāji varēs iepazīties ar stāstu, ko Somersetā (Aglonā) skolas gados darīja pašreizējais Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Drosmīgie varēs pastāvēt uz tehnoloģiju zārka stikla vāka un pārdomāt, ko cilvēks ar Dieva gribu ir radījis, lai paātrinātu informācijas nodošanu.

Muzeja klāstā ir plašas vēstures mantiskās liecības: apskatāma gan pirmā pasaules pastmarka – Melnais Penijs, gan kolekcija – 150 gadu ilgais pastmarkas stāsts Latvijas teritorijā. Te ir arī laikraksti un grāmatas, interesantas, oriģinālas lietas – zviedru pasta soma, „zirga pase”, īsts pasta trakta ķieģelis, atslēga, ar kuru Višķos vērts optiskais telegrāfs, un citi eksponāti.

Ceļojot laikā, apmeklētāji nonāk viduslaiku cietumā, brauc karietē pa pasta traktu Sanktpēterburga-Varšava, pasta vagonā izjūt Ulmaņlaikus, atmiņās kavējas padomju laikos.

Te apskatāms arī 1618. gadā Aglonā atrastais un akmeņkaļa Aivara Regžas atjaunotais akmenī izkaltais ziņojums, kur rakstīts, ka šeit atdusas lietuviešu karalis Mindaugs, kurš kopā ar saviem dēliem ticis nogalināts Aglonas apkaimē.

Muzejs piedāvā izbaudīt arī pasta vēstures smaržu un garšu pasauli. Tuvākajā laikā varēs nobaudīt maltīti pasta trakta krogā.

©  Anita Banziņa, 17.04.2021.

Informācija aktualizēta 17.04.2021.
Foto no Pasta un informācija muzeja arhīva un Paulis Stars, 28.08.2020.


Rezervē naktsmājas Aglonā


Booking.com