Pabaži

Pabaži, agrāk Katrīnbāde (vācu: Badeort Catharinenbad), ir Saulkrastu pilsētas daļa tās dienvidos. Izvietojusies ziemeļos no Inčupes starp Rīgas līča krastu un Rīgas-Skultes dzelzceļu (stacija Pabaži) ap 2,5 km no Saulkrastu pilsētas centra un 41 km no Rīgas.

Jau 13. gadsimtā Krimuldas draudzes novadā minēta apdzīvota vieta Pabasile. 17. gs. tā ieguva Pabažu ciema nosaukumu.

Pastāv nostāsts, ka Krievijas imperatore Katrīna II, ciemojoties Vidzemē 1764. gadā, atpakaļceļā no Rīgas uz Sanktpēterburgu apmetusies pie savas galma dāmas Pabažu muižā un pat peldējusies jūrā. Bet… Sanktpēterburgā arhīvā esošie dokumenti liecina, ka Katrīna Pabažos nav bijusi. Acīmredzot, balstoties uz leģendu, vēlāk šī vieta iesaukta par Katrīnbādi (“Katrīnas peldvietu”). Nosaukums plašāk ieviesās 19. gadsimta 2. pusē, kad jūrmalas vasarnīcās apmetās vācu muižnieki.

1898. gadā kronim piederošo Pabažu muižas zemi sadalīja apbūves gabalos un piešķīra viesnīcu būvei – tā sākās Pabažu jūrmalas attīstība un saradās atpūtnieki. 20. gadsimta sākumā Katrīnbādē bija ap 150 pastāvīgu iedzīvotāju. Ēkas pārsvarā bija celtas no koka ar šķindeļu jumtu un nelieliem lodziņiem, bet bijis arī viens mūra nams. Katras saimniecības neatņemama sastāvdaļa bija zivju žāvētava, tādējādi vasarā atpūtnieki vienmēr varēja iegādāties svaigi žāvētas zivis.

Vietējo iedzīvotāju papildu ienākumu avots bija nelielu akmeņu vai grants savākšana un pārdošana. Pēc vētrām oļus savāca piekrastē un veda līdz šosejai. Parasti viens zvejnieks dienā savāca līdz diviem kubikmetriem akmeņu. Par vezumu maksāja četrus latus. Jūrmalas ciemu galvenais iztikas avots bija zvejniecība, bet Pabažu muižā zvejnieki turēja arī bites. Bija mājas, kuru dravā bija pat simts bišu stropu.

1925. gadā Pabažu pagasta Katrīnbādei piešķīra biezi apdzīvotas vietas (ciema) statusu, ap 1931. gadu to pārdēvēja par Pabažiem. 1950. gadā Pabažus pievienoja Saulkrastiem, kuriem tajā pašā gadā piešķīra strādnieku ciemata statusu.

Otrpus dzelzceļam ir apdzīvota vieta Pabaži, kas neietilpst Saulkrastu pilsētas teritorijā. Ir arī dzelzceļa pietura “Pabaži”.

Pabažos atrodas vairākas viesnīcas, bērnu pansionāts, Velosipēdu muzejs. Pie Inčupes ietekas – aizsargājams dabas objekts Baltā kāpa.

Informācija aktualizēta 01.12.2019.

Lejupielādējams Saulkrastu pilsētas ceļvedis


Naktsmājas Saulkrastos



Booking.com