UNGURMUIŽAS PILS UN PARKS

“Ungurmuiža”, Raiskuma pagasts, Pārgaujas novads. Cēsis 15 km, Rīga 80 km

  • Latvijā vienīgā baroka koka celtne ar unikāliem sienu gleznojumiem.
  • Dzīvojamā ēka kļuva par paraugu daudzām muižu ēkām Vidzemē. Tās apdarē izmantoti neparasti dekoratīvie elementi.
  • Apkārt muižai ainavu dārzs un parks, kur aug lielākais Latvijas dižkoku kopojums – ap 40 koku.

Muiža zem ozoliem un liepām – tāds ir pirmais priekšstats katram, kurš ierodas Ungurmuižā. Šī vieta šķiet brīnumainā kārtā patvērusies no likteņu vētrām. Tomēr tas nav tikai harmoniskais ainavas un būvmākslas savienojums, kas izraisa īpašas jūtas un Ungurmuižai piešķir ārkārtējības oreolu. Tā ir visam pāri lidojošā gaisotne, ko radījusi garīgā vide, kādā Ungurmuiža tapa un kādā tai bija lemts dzīvot līdz pat Pirmajam pasaules karam.

Ungurmuiža būvēta, nevis lai ārišķīgi lepotos ar tās greznību, bet gan, lai muiža īpaši iekļautos apkārtējā vidē, ievērojot senas tradīcijas un praktiskumu. Tieši tas ir svarīgi ģenerālleitnantam Baltazaram fon Kampenhauzenam un viņa sievai, kad viņi sāk būvēt šo muižu.

Latvijā vienīgā baroka koka celtne ar unikālajiem sienu gleznojumiem labprāt uzņem viesus. Par tradīciju kļuvuši koncerti, pulcējot simtiem skatītājus, kas vasarās parka gaisotnē zem klajas debess vēlas izbaudīt klasiskās mūzikas skanējumu. Ziemas sezonā ciemos aicina Ungurmuižas ļoti mazie tradicionālie mūzikas vakari.  Izstāžu zālē apskatāmas latviešu mākslinieku darbu izstādes.

Kungu mājas svinību zāle, terase vai parks ir lieliska vieta kāzām un laulību ceremonijām.

Tiem, kas novērtē gardu maltīti no vietējiem sezonas produktiem un gadsimtiem senas receptes, atvērts Ungurmuižas restorāns.

Ungurmuižas īpašo noskaņu izjūt ikviens – mākslas baudītāji, vēstures pētnieki un dabas mīļotāji. Šeit ir vieta romantiskām pastaigām, svinībām, atpūtai ar ģimeni, kur senie ozoli un liepas stāsta par dabas un cilvēka attiecībām gadsimtu garumā un nodod svētību nākamajām paaudzēm.

Maijs-sept: II-VI: 10-18, VII 10-16, okt-apr: IV-VII: 10-16, Apmeklējums (2020): EUR (studentiem, senioriem 2 EUR, ģimenes biļete (2+3) 9 EUR). Gids 25 EUR no grupas līdz 30 personām. Kad kompleksā notiek pasākumi, muižas apskate ir ierobežota. Gida pakalpojumus pieteikt iepriekš. Nakšņošanas iesējas.

Dārzs un parks

Apkārt muižai ainavu dārzs un parks, kur aug lielākais Latvijas dižkoku kopojums – ap 40 koku (galvenokārt ozoli) 4-5,6 m apkārtmērā. Kad ģenerālleitnants Baltazars fon Kampenhauzens iegādājās Ungurmuižu, apkārtnē jau bija seni lieli ozoli. Taču parks un mežs, ko redzam šodien, ir pašu Kampenhauzenu stādīts. Uzceļot dzīvojamo ēku, tika iekārtots liepu dārzs, ko noslēdza skaists dārza paviljons jeb Tējas namiņš, tika iekopts augļu dārzs.

Ir vērts izstaigāt Ungurmuižas apkārtni un ieraudzīt senās liepas, ošus un ozolus. Izkoptajā mežā pamanāma dīķu sistēma, kas kalpojusi gan praktisku meliorācijas apsvērumu dēļ, gan arī estētiski papildinājusi meža ainavu. Turpat mežā ir senais ozols, ko Imants Ziedonis ar domu-biedriem nosaucis dižā ķīmiķa Paula Valdena vārdā. Dabas taka un Melnais tiltiņš t.s. Melnais ceļš, kas apstādīts ar četrām lapuko­ku rindām (saglabājušās daļēji) aizved līdz pat muižas kapličai, kur apglabāti dzimtas piederīgie un tuvākie muižas ļaudis.

Centrālais parka celiņš ved uz Tējas namiņu – kvadrāta ēka statņu konstrukcijā ar barokāli izliektu jumtu, kura stūrus rotā notekas pūķu galvu veidolā – muižas parku grezno kopš 18. gadsimta vidus. To cēlis Rozbeķu namdaris Kristofs Gerverts. Īpaši skaista bijusi namiņa pret kungu māju vērstā fasāde ar apgleznotām lielo vārtu vērtnēm un uz diviem vairogiem gleznotiem grenadieriem. Iekšpusē ved kāpnes uz 2. stāvu ar plašu telpu. No 1974. līdz 1979. gadam noritēja Tējas namiņa restaurācija.

Bērnu rotaļu namiņš – “Mazais Unguriņš” – celts 19. gadsimta 50. gadu otrajā pusē augļu dārza ziemeļrietumu pusē blakus “liepu dārza” lielajai alejai. Tas būvēts pildrežģa tehnikā. Šo mazo dārza namiņu zēna gados būvējis Baltazars Konrāds Maksimilians fon Kampenhauzens.

Informāciju apkopojis Ilmars Kukurs, informācija aktualizēta 11.06.2020.

Saistītie ceļveži un raksti:


NaktsmājasBooking.com