Bonsai parks – Inčukalna pagasts

Inčukalna Krustiņos Valdis un Inga Valteri radījuši Bonsai parku. Te ikviens var iepazīt miniatūro augu veidošanas jeb Bonsai mākslu un to ienest arī savā mājoklī, jo miniatūros kociņus var iegādāties, kā arī konsultēties par to audzēšanas noslēpumiem. 

Piedāvājums: Bonsai parka apmeklējums, tējas ceremonijas, meistarklases, konsultācijas. Iespējams iegādāties bonsai kociņus, palīgmateriālus un instrumentus to audzēšanai, kopšanai un veidošanai. Pieejamība: Bonsai parks atvērts individuāliem interesentiem, ģimenēm un lielākām apmeklētāju grupām. Pieejams cilvēkiem ratiņkrēslos.

Savu dzimšanas dienu Bonsai Parks svinēja 2011. gadā, tomēr tā veidošana aizsākta jau pirms vairākiem gadiem. Parka saimnieks Valdis Krustiņos radījis Vidzemei neparastu parka ainavu. Iestādīti nelielos podiņos, te zaļo miniatūras formas koki, dīķī peld košas zivis, un valda visaptverošs miers. 

No Ķīnas līdz Krustiņiem 

Bonsai gan nav speciāla auga šķirne, bet patiecoties audzēšanai īpašo formu ieguvis koks. Arī šeit redzamie piemēri pārstāv dažādas koku sugas, kas parāda saimnieku ieguldīto darbu, pacietību un arī radošumu. 

Augu entuziasts Valdis Valters šo mākslu iepazina ceļojumā uz Ķīnu. Pretēji citās valstīs redzētājam, kur pagalmos slēpās grausti un aizmirstas būves, Ķīnā iekšpagalmi bija patīkams pārsteigums. Te atradās iekopti dārzi ar nelielām Bonsai ekspozīcijām un citiem augiem. Dārziņos spoguļojās karpu dīķi ar tiltiņiem, tējas namiņos notika tējas dzeršanas ceremonijas.

Ceļojuma laikā apskatītas daudzas šādas vietas un, atgriežoties mājās, Valdis sapratis, ka vēlas ko līdzīgu ienest arī Latvijā. Informācija tika meklēta grāmatās, internetā un arī sarunās ar Bonsai mākslas meistariem Baltijas valstīs. Bieži vien gan zināšanas iegūtas pieredzes rezultātā, pašam eksperimentējot un kopjot augus.

Valteru ģimenes Bonsai stāsts 

Jau vairākus gadus Valteru ģimene nodarbojas ar koku iepirkšanu, audzēšanu, veidošanu un pielāgošanu Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Šobrīd kolekcijā apskatāmi augi, kurus ar lepnumu rādīt draugiem, parka apmeklētājiem un arī ārvalstu viesiem. Bonsai sevī ietver gadiem ilgu darbu un caur meistara rokām turpina vairāk nekā tūkstoš gadu senu tradīciju. Patiesais skaistums un prieks slēpjas Bonsai mākslas izkopšanā un noslīpēšanā. 

Bonsai māksla, lai gan aizsākusies Ķīnā, plaši izplatīta arī Japānā. Katrā reģionā parādās savas tradīcijas un stili, taču svarīgs ir dārza izkārtojums. Katrs dārza īpašnieks izvēlas, kā vislabāk izstādīt Bonsai, lai parādītu tos visā krāšņumā. Katrs kociņš ir kā miniatūra pasaule, tas var radīt dažādas noskaņas, rosināt emocijas, atainot gadalaikus vai īpašas ainavas. Bieži vien dārzu iekārtojumā starp augiem parādās arī ūdens elements. Parka vidū izveidots dīķis, kur mitinās Japānas un Ķīnas dārziem raksturīgs elements – Koi karpas. Šīm zivtiņām ir tikpat sena vēsture un pastāv uzskats, ka Koi karpas nes laimi. Stāstus par zivtiņu nozīmi, Bonsai vēsturi un kociņu audzēšanu viesi aicināti klausīties arī parka tējnīcā, baudot no Japānas atvestu autentisku tēju.

Bonsai audzēšana atšķiras no jebkura cita mājas auga kopšanas. Šim darbam nepieciešama pacietība, radošums, tālredzība un lielas rūpes, tomēr rezultāts sniedz neatsveramu gandarījumu. Bonsai koka vērtība slēpjas ieguldītajā darbā, jo katru savu mūža dienu ir saņēmis rūpes un uzmanību. 

Bonsai parka saimnieki saka, ka parku vēl vajadzīgs pilnveidot un kopt. Nepieciešams laiks, nauda un darbs, lai Bonsai parks kļūtu par pilnvērtīgu dārzu, tomēr jau tagad tas ir lielisks šīs senās mākslas piemērs tepat Vidzemē. 

Teksts: Līva Klismeta, 25.02.2021. 

Informācija aktualizēta 25.02.2021.
Foto no Bonsai Parks arhīva


Saistītie ceļveži un raksti:


Rezervē naktsmājas Siguldā



Booking.com